CENA – czyli ile kosztuje York

York to pies, o którym marzy wiele osób. Dla niektórych z nich blokadą jest jednak koszt zakupu yorka. W tym artykule przedstawiam przykładowe ceny za psa rasy Yorkshire Terrier.

Wielu wydaje się, że York to tani pies, gdyż jest po prostu niewielkich rozmiarów. Ale to tylko pozory. Wymiary rasy nie mają tutaj nic do rzeczy. York nie należy do psów najtańszych a cena zależy od kilku czynników. Postaram się przybliżyć najważniejsze aspekty, które należy brać pod uwagę przy kupnie psa i analizie ceny. Podam także przykładowe dane, które pomogą wam zorientować się, ile może kosztować york.

Na początek powiedzmy sobie jasno: bardzo trudno będzie kupić yorka poniżej 1000 zł, choć w internecie możemy spotkać oferty już za kilkaset złotych. Jako początek zakresu cenowego, od którego można kupić yorka należy ustalić 1500-2000 zł (cena szczeniaka). Jeżeli ktoś nie dysponuje taką kwotą, to raczej powinien odrzucić zakup psa yorka.

Co wpływa na cenę Yorka

Pisząc o tej cenie mam na myśli yorki z rodowodem od hodowców, którzy należą do organizacji ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jest to ważne, aby kupić yorka z metryką, z dobrej hodowli. W portalach ogłoszeniowych znajdziemy ogłoszenia za kilkaset złotych. Będą to jednak yorki bez rodowodu lub z hodowli o wątpliwej reputacji. Takie psy mogą być chore lub posiadać wady (np. wada genetyczna nerek), nie wspominając już o tym, że niekiedy są źle traktowane w hodowlach. Oczywiście to nie reguła, ale takie przypadki mogą się pojawić.

Jak kupić yorka, jakie hodowle wybierać, na co zwracać uwagę – to są tematy na osobne artykuły, które pojawią się już wkrótce na psyyorki.pl; teraz piszę jedynie ogólnie o orientacyjnych cenach. Koszt zakupu yorka może zależeć m.in. od tego, czy jest to pies czy suczka – suczki są przeważnie droższe. Istotny wpływ na cenę ma hodowla, z jakiej pochodzi york. Niektórzy hodowcy chwalą się np. dobrymi rodzicami, którzy odnosili sukcesy na wystawach. Cena yorków z dobrych hodowli może wynosić nawet 5000 zł.

Pod artykułem zapraszam do dyskusji. Piszcie w komentarzach, co sądzicie na temat cen yorków i ile wy płaciliście za swojego psa. Wymieniajcie się swoimi doświadczeniami, także w kwestii związanych z zakupem psa. Jeżeli ktoś bardzo lubi yorki, z pewnością cena mu nie przeszkodzi w zakupie psa. Ale dla niektórych osób koszt zakupu może niestety wydawać się zbyt wysoki.